Mitown Alışveriş Merkezi - Sergi-Gülşah İkbal Özkeskin Cesur
Reklam Ajansı

Etkinlikler > Sergi-Gülşah İkbal Özkeskin Cesur

Geleneksel Türk El Sanatları

2013-04-19 - 2013-04-30
Etkinlik Fotoğrafları

Tılsımlı Fırçalar

Gülşah İkbal Özkeskin, geleneksel Türk El Sanatı eserleriyle Midtown ziyaretçilerini nostaljik bir yolculuğa çıkartıyor. Hat, Tezhip, Çini, Minyatür ve Ebru çalışmalarının, ait olduğu dönem teknikleriyle uygulandığı sergi, 19 Nisan- 30 Nisan tarihleri arasında Midtown Sanat Galerisinde ziyaretçileri ile buluşuyor.

Gülşah İkbal Özkeskin Cesur hakkında;

1981 ‘ de İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini Bodrum’da tamamladı. Liseyi İzmir Özel Türk Koleji’nde okudu. DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Tezhip anasanat dalından 2001-2002 yılında başarıyla mezun oldu.

Üniversite süresinde stajlarını; İzmir’de grafik tasarım Düzce de metal üzerine hak ve meneviş işi, İstanbul’da da ünlü cilt ustası Mehmet Ali Kunduracıoğlu’nun yanında cilt yapımı ve cilt restorasyonu üzerine tamamladı. Bitirme tezini son staj konusu olan cilt yapımı ve restorasyonu üzerine uygulamalı olarak tamamladı. Yapmış olduğu çalışmalarda kendi tasarımı olan cilt çalışması İzmir’de açılan Türkiye’nin ilk kağıt ve kitap sanatları müzesinde sergilenmektedir.

2003 yılında dünyaca ünlü çini ustası İsmail Yiğit’in atölyesinde çini çalışmalarını devam ettirerek takı pano tabak ve vazolarda özgün çalışmalar yapmıştır.

Ecdat yadigârı olan Tezhip, minyatür ve ebru çalışmalarını ’da geleneğe uygun olarak toprak boyalar altın guaj akrilik ve taş sulu boyalarla çalışmalarına devam etmektedir.

Hat sanatı üzerine almış olduğu eğitimini DEÜ öğretim görevlisi Doç. Aynur Maktal’dan dersler alarak devam ettirmektedir. Eğitimini almış olduğu kurumlar ve görsel sanatlarla ilgili DEÜ Eğitim Fakültesinden 2011-2012 yılında pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

İlk kişisel sergisini 19 yaşında 2000 yılında açan sanatçı Hadigari Art Galeri Bodrum Belediyesi Sanat Galerisi Haluk Elbe Sanat Galerisi olmak üzere 8 ayrı kişisel sergi ve pek çok karma sergiye katılmıştır.

2009 yılından beri Gaziemir Belediyesi ve Gaziemir Halk eğitim Merkezi işbirliğinde açılan kurslarda Hat, Tezhip, Minyatür, Ebru ve çini alanlarında dersler vermektedir. Sanatçı evli ve bir çocuk annesidir.

Bu sanat dallarını gelecek nesillere doğru bir şekilde öğretebilmek sevdirebilmek ve tanıtabilmek en büyük hedefidir.

 

 

Geri