Mitown Alışveriş Merkezi - sergi - BİLİM HAFTASI
Reklam Ajansı

Etkinlikler > sergi - BİLİM HAFTASI

Ödüllü İcatlar Sergisi

2013-03-13 - 2013-03-14
Etkinlik Fotoğrafları

 

TUBİTAK VE NASA ÖDÜLLÜ İCATLAR MIDTOWN’DA

Bodrum Marmara Koleji öğrencilerinin TÜBİTAK ve NASA proje yarışmalarına katılmış olan birbirinden ilginç ödüllü icatları 12-17 Mart tarihleri arasında Midtown Alışveriş Merkezi’n de sergilenecek.

Şenlik kapsamında 9 proje sergilenecek olup TÜBİTAK proje yarışmasında yarışmış ve bu yılda yarışacak olan projelerinden bazıları bulunmaktadır. Bu yıl bir geri dönüşüm projesi olarak sunulan ve her biri 450 tane atık pet şişenin birleştirilmesi ile oluşturan Piri Reis çektirisinin 10 parçasından biri sergilenecektir ve bu proje bu yıl TÜBİTAK’ da ilçemizi temsil edecek projelerden biridir. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen sokak kitaplığı projesi, kitap dönüşümünün hedeflendiği projelerdendir. 2012 yılında TÜBİTAK ve diğer ulusal proje yarışmalarının Türkiye finallerinde Bodrum’ u temsil eden ve bilgisayar ile yönlendirilen, tamamen Türk malı olarak Bodrum'da imal edilen teleskop, ilgi çekici diğer projelerden biridir. 2011 TÜBİTAK ve diğer ulusal proje yarışmalarının Türkiye finallerinde yarışan Bilgisayar ile kontrollerin yapıldığı güneş enerjisi ile çalışan çevreci tekneler de sergide sunulacaktır.

Muğla ilinin TÜBİTAK Türkiye finallerine seçilen ve Türkiye birincisi olan ilk ve tek projesi Güneş sistemindeki Karasal Gezegenlerde Bitki Gelişimi üzerine Bir Çalışma ve İnepo Çevre olimpiyatlarında Türkiye derecesi alan Elektromanyetik Alanda Bitki Gelişimi projesidir.

Bu yıl TÜBİTAK da yarışacak borexdikopter diye isimlendirilen hava aracı ile Amerika’ da NASA’nın görev verdiği ve bu yıl Ruloyu Havada Çöz teması ile gerçekleştirilen NASA İstanbul buluş Şenliğinde Türkiye Birincisi olan proje de sergide yer alacaktır.

Geri