Midtown Alışveriş Merkezi - Yatırımcı
Reklam Ajansı

Kurumsal > Yatırımcı

Karakaya Grup Hakkında

1960’lı yılların başında narenciye, defneyaprağı ve sünger ihracatı ile ticaret hayatına giren Karakaya Group, yıllarca sektör liderliğini sürdürmüş, gerçekleştirdiği  ihracat ve yatırımlarla bugüne kadar birçok ödüle layık görülmüştür. Karakaya Group, 1980’li yıllarda MİA Dış Ticaret A.Ş.’yi kurarak, 1989 yılından itibaren Türkiye Migroslar’ın yeniden oluşumuna yaptığı yatırımlar ile Türk perakende sektörünün gelişimine katkı sağlamıştır. Antalya il sınırları içerisinde Migros franchising yapısını oluşturarak, dönemin en büyük Migros mağazası kabul edilen Antalya 3M Migros’un yanı sıra, Güllük 1M Migros, Kemer 2M Migros ve Alanya 2M Migros mağazalarının yatırımlarını üstlenerek mağaza yönetimini yürütmüştür. 2000 yılı itibariyle; Antalya ve Bodrum bölgelerinde sahip olduğu Migros mağazalarının bina mülkiyetlerini sürdürürken franchise anlaşmalarını sonlandırmıştır.

Finansal yatırım öngörüsü, uzman kadrosu ve kalite anlayışıyla Ege Bölgesi ve özellikle Bodrum’da; iş geliştirme, perakende yatırımı, gayrimenkul ve inşaat sektörlerinde, öncülüğünü üstlenen Mia A.Ş. kuruluşundan itibaren birçok site, otel ve tesisin yatırım ve inşaatını tamamlamıştır. Avusturya markası bauMax Yapı Marketler zincirinin 15.000 m²’lik alan üzerindeki inşaatının 4,5 ayda tamamlanarak Bodrumluların hizmetine açılması kurumun son yatırımlarındandır. Mia A.Ş aynı zamanda 1980’li yıllardan günümüze; Orbie Donuts, Hipp gibi firmaların Türkiye ticari isim haklarını elinde bulundurmuş olup, günümüzde de ortak çalışmalarına devam etmektedir.

Karakaya Group şirketlerinden 2009 kurulumlu Markaya Ltd. Şti. ise Wiener’s Der Kaffee ve Markitcart’ın marka kullanım haklarının Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri’ndeki tek yetkilisidir.